Minden ami épül(t)

Budapest városépítése

Agora Budapest a Göncz Árpád Városközpontban - szokjuk ezt a két nevet.

2020. február 13. - hlln

Az ország egyik legnagyobb építkezése

A 2017-ban elstartolt váci úti ingatlan fejlesztés magyarországi léptékkel mérve szinte páratlan léptékű. 140 milliárd forintból közel 136 ezer négyzetméternyi iroda és üzletteret öntenek vasbetonba és üvegbe az Árpád híd pesti hídfőjénél a brit MAKE Architects és a Finta Stúdió tervei szerint a "szlovák Trigránit", a HB Reavis megbízásából. A két ütemben 6000 szakember munkájával megépülő négy toronyban és három alacsonyabb tömbben közel 12 ezer ember fog dolgozni mire 2023-ra minden négyzetméter megépül és bérlőre talál. Ráadásul a projekt teljesen és véglegesen átrendezi az ország egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontjának és legismertebb városrészének a látványát. És talán kicsit Budapestét is.

aad46d8d1930142bba7a2974ed4cd680.jpg

A szóban forgó telek beépítése régóta, mondhati évtizedek óta érett. Szinte tökéletes helyen, a Váci út és a Róbert Károly körút kereszteződésénél, egy metróállomás felett és az 1-es villamos megállói mellett tátongott egy hatalmas 3 hektáros lyuk a városszövetben, és a Váci út 90-es évekbeli profilváltása és irodaház folyósóvá válása (a magyar GDP három százaléka a Váci út egy szakaszán keletkezik) óta szinte csak az volt a kérdés, mikor épül be. A terület 2015-ös megvásárlása után a megépítendő épületegyüttesre született egy csokor jobb-rosszabb terv, de véleményem szerint a beruházónak szerencsés szemmel végül sikerült egy mindenféle sallangoktól mentes de mégis jól kinéző és kevésbé korhoz kötött, remélhetőleg időtálló dizájnt kiválasztania az irodakomplexum számára. Nem alkalmazva se a most annyira divatos lekerekített, fluid, hullámzó formákat, se a vonalkód építészet trükkjeit, inkább a klasszikus USA felhőkarcolók, magasházak világát idézik az angyalföldi tornyok.

agora2.jpg

Tudom divat most minden várossal kapcsolatos eseményt, fejlesztést arról a végéről megfogni, hogy "miért nem zöld épül", "miért nem parkot vagy fákat telepítenek inkább", "már megint valami betonszörnyeteget kapunk csak", de én ezt a narratívát szeretném teljesen kizárni innen - noha nagyon nincs is szebb dolog egy rendezett fasornál vagy egy jól karbantartott városi parknál. De mindennek meg van a helye egy jól működő és a potenciáljával élni tudó városban. A zöld területeknek is, és a jól elhelyzett és használható, látványos épületeknek is.

Az együttes természetesen nem csak egy "nagy irodaház" lesz, helyet kap benne 11 ezer négyzetméternyi üzlethelyiség, egy Volánbusz pályaudvar és egy 2170 db parkolyóhellyel rendelkező mélygarázs is. A főleg a londoni és a távol-keleti piacra dolgozó tervezők ezen az igényen egyébként kicsit felhúzták a szemöldöküket, náluk már nem szokás egy tömegközlekedéssel jól ellátott, kvázi belvárosi területre ekkora parkolót építeni - de a megrendelői igény az megrendelői igény.

 70, 90 vagy 120 méter lesz a vége?

Az első ütem tehát lassan elkészül és idén átadásra is kerül (többek között a Raiffesen Bank is beköltözik). A 2020 első felében induló második ütem során épülne fel a hídra felvezető út mentén a maradék három torony, amiknek a magassága jelen állás szerint viszont még kérdéses. Az eredeti koncepció szerint a négy torony különböző magasságokkal épülne meg, közülük a legmagasabb lenne 90 méter de a beruházó beadta az engedélykérelmet a 120 méteres verzióra is. Tehát gyakorlatilag csőre volt töltve a MOL Campus után a második 100+ méteres budapesti toronyház is. 

hysk5ii.gif

Nem kis meglepetést okozott ezek után, hogy pár hónappal ezelőtt a honlapon frissített látványterveken viszont még a már engedélyezett 90 méteres magasságból is lekapva három, cirka 70-75 méteres egyenmagasságú torony szerepel. A döntés több szempontból érthetetlen. A 90 méterre eleve meg van az engedély, az irodapiac szinte falja a négyzetmétereket, kis túlzással csukott szemmel el lehet adni azt plusz pár emeletet (főleg ezen a helyszínen), a 13. kerület vezetése amúgy is magasház párti és kifejezetten örülne is egy minél magasabb irodaháznak a formálódó új városközpontjában.

d14edc619798985a149acb5731ffc66f.jpg

 Nyilván a döntés nem véletlen, és nyomós okai lehetnek - de ettől függetlenül rejtélyes. Illetve nem kizárt, hogy mégis az eredeti tervek szerint épül meg a második ütem. Ezt nem tudom mire fel állítom, ez pusztán a megérzésem. Pár hét és minden kiderül. Addig is barátkozzunk azzal a ténnyel, hogy a város egyik új látványossága a Göncz Árpád Városközpont Agora Budapestje lesz, ha tetszik ha nem. Nekem tetszik - egyre jobban.

A bejegyzés trackback címe:

https://budapestvarosepitese.blog.hu/api/trackback/id/tr5815472362

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rick1334 2021.05.06. 22:46:57

Vajon lehet tudni már többet hogy a 120 m vagy a 90 m-es lesz a megépülõ változat?! Szurkolok a 120 méteresnek!
süti beállítások módosítása